NRD Начало
Четвъртък, 17 Юли 2025
Начало Тонът на времето В изкуството най-важно е да си разпознаваем
3186
Тонът на времето

В изкуството най-важно е да си разпознаваем

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът.  Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации.

| 15 Юли 2025, 09:01 ч.
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
Снимка © DFA

За един артист най-важна е индивидуалността – да си разпознаваем и да изразяваш себе си. Това каза в интервю младият режисьор и илюстратор Иван Томов, чиято първа самостоятелна изложба „Въображаем свят“ може да бъде разгледана в зала „Иван Милев“ в родния му Казанлък.

В сатира на днешното време и без главен „положителен герой” двама режисьори от ямболс

На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се иг

Кънтри певецът Морган Уолън оглавява класацията на "Билборд" за албуми с

Кънтри певецът Морган Уолън оглави класацията на "Билборд" за албуми с I’m the Problem, съо

Рапърът Пост Малоун закри в неделя първия уикенд на фестивала "Коачела" в Индио, Калифорния, по в

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът. 

Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Влечение към изкуството има от малък, но първият му академичен досег с него е по време на летен лагер в Кембридж, където решава, че иска да се занимава именно с кино.

Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации. Определя стила си на рисуване като анимиран и цветен и като добър начин да се отворят вратите към изкуството за по-широката публика.

„Моят стил е доста достъпен и лесен за четене и възприемане. Изложбата ми цели да покаже на хората как един млад човек си оформя индивидуалност в рисуването, исках да покажа моя въображаем свят и публиката да види визуалният ми език“, обясни той.

Авторът подчерта, че за него е много важно всеки, който види илюстрациите, да ги тълкува по свой собствен начин.

Гигантска скулптура на магьосника Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън в Нова З

Самара Джой, Джон Бийсли трио, Димитриос Василакис и Камелия Тодорова ще бъдат сред участниците в

С разнообразни прояви Регионалният исторически музей (РИМ) в Търговище се включва в Европейската

Илия Йончев представя 15 нови картини в изложбата „Силата на тишината“.

Експо

Изложба на Деница Михайлова поставя началото на ново пространство за изкуство в София. Експозиция

Моят въображаем свят е хаотичен, цветен, различен, донякъде брутален дори, но най-интересното за мен е как всеки ще го възприеме, коментира Томов. 

В момента Томов ръководи и поредица от творчески ателиета за деца в Художествената галерия в Казанлък.

„Заниманията са напълно безплатни, като някои са по-свободни и креативни, а други са фокусирани върху конкретна тема и теория, с която да предам на децата някакво знание и способности, за да ги използват в творчеството си занапред“, обясни той.

Целта на автора е да насърчи децата да бъдат креативни, да изразяват себе си и да го правят по свой начин. „В днешно време аз мисля, че е много важен стилът на артиста - да се разпознава чия е творбата, искам всеки да е индивидуален. Ако днес 11 деца седнат на масата и имат стил, това за мен означава, че имаме 11 артиста, които правят различни неща и не се съревновават един с друг“ каза той и подчерта, че най-важно е децата да  работят смело и да са уверени в идеите си.

Не искам да им предам някакви конкретни способности и правила, а по-скоро да им предоставя среда за творчество, допълни той. 

Томов изрази мнение, че всичко може да се научи с практиката - ако искаш да рисуваш и ти е хубаво, можеш и сам да научиш себе си.

„Аз съм учил кино, което ме направи знаещ и уверен в сферата, но до известна степен ми предостави и някаква тежест – правя го структурирано, като професия. Като отида на кино, гледам филма по друг начин и донякъде това може да афектира и креативността ми“, каза още той. И допълни, че с рисуването не е имал ограничения, рисува от много малък и обича да го прави, като с това  канализира свои мисли и преживявания в изображения.

Според Иван Томов подобни творчески ателиета и инициативи са важни, защото доближават все повече хора до културата и изкуството.

Той изрази мнение, че в България има много можещи и талантливи хора, но няма достатъчно „будна публика“, която да стимулира творците. Във Великобритания аудиторията е по-масова, много повече млади хора посещават културни институти и събития. Там видях, че е възможно младите хора да се интересуват от култура, смятам, че може и тук да се случи, посочи Томов и отбеляза, че е важно да има повече достъпни и интересни събития.

Това не са първите художествени ателиета в казанлъшката галерия, които Иван Томов ръководи, а в момента артистът подготвя курсове за кино за деца в Академията за таланти в село Розово. Тяхната цел ще е участниците да научат основата и да вземат нещо от неговия опит. 

Томов посочи още, че както в изобразителното изкуство, така и в киното, има автори, от които се е повлиял. Любимият му художник е Йеронимус Бош, но харесва и работата на Ким Джунг Ги, Джордж Кондо, Кийт Харинг, както и на Салвадор Дали.

„Като режисьори харесвам Гай Ричи, Зак Снайдър, Уес Андерсън, макар да имам и любими филми от други режисьори. В режисурата гледам дали мога да разбера чии е филмът по един-два кадъра“, обясни той и подчерта, че харесва автори със силен стил на изразяване, силни тематики и силен усет за камерата. 

Творецът заключи, че в изкуството е важно „да има печат“, да е ясно, че това е направено от даден човек, тъй като живеем в механизиран свят и много от нещата изглеждат фабрично продуцирани и еднакви.

Според него в САЩ и Великобритания киното е огромен бизнес, но бюджетите са вече твърде високи и това „задушава създателите“.

Дигитализацията също намали печалбите в киното и вече има много малко нови авторски неща, все по-трудно е да създадеш нещо ново, посочи той. И допълни, че в Европа е малко по-различно – прави се по-лично, по-драматично, по-душевно кино.

Иван Томов отбеляза, че е имал възможността да види как работят хора от различни държави и континенти и това му позволява да използва разнообразни методики в работата си.

„Интересно ми е, искам да работя навсякъде, но искам да живея в България“, каза още той. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за последната му филмова роля, споделя, че актьорът е станал „истински факир“ с колодата, съобщава Би Би Си. Пи ...
Разказваме за България през най-красивия език - на изкуството
Ние работим в различни полета на изкуството и културата и бих казала, че имаме и шанса да разказваме за България именно през най-красивия и най-живия език – този на изкуствот ...
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Маестро, музика!“
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Маестро, музика!“ в Летния театър на града във вечерните часове на 17 юли, съобщават от симфоничния оркестър. В прог ...
Художникът Илиян Колев ще представи изложба живопис в галерия „Средец“
Художникът Илиян Колев ще представи изложба живопис в столичната галерия „Средец“ на 17 юли, съобщава сайтът на Министерството на културата към което е творческото прос ...
Неиздадена музика на Бионсе е открадната от автомобил в Атланта
Неиздадена музика на Бионсе, заедно с видеозаписи и планове за концерти са били откраднати от кола в Атланта, щата Джорджия, наета от хореографа на певицата и танцьорка, предадоха ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за последната му филмова роля, споделя, че актьорът е станал „истински факир“ с колодата, съобщава Би Би Си. Пи ...
Докато човек чете със сетивата си картина на проф. Сашо Драганов, се формира биорезонанс
Докато човек чете със сетивата си картина на проф. Сашо Драганов, се формира биорезонанс, каза проф. инж. Живко Желев по повод представянето на първата самостоятелна изложба & ...
Певицата Дани Илиева спечели голямата награда на международен фестивал в Словения
Певицата Дани Илиева спечели с песента си "Ще целуна ли" голямата награда Grand Prix на 30-ото юбилейно издание на International Fens Festival, който се проведе в словенския град К ...
Певицата Майли Сайръс обяви, че „няма желание“ да направи турне
Майли Сайръс заяви, че „няма желание“ да тръгне на турне заради липсата на достатъчно "инфраструктура", която да подкрепи творците, съобщи ДПА. Въпреки че през май изд ...
25-то издание на музикалния фестивал H.M.S.U Summer Festival
Музикалният фестивал H.M.S.U. Summer Festival - Hard Music and Sounds United, за 25-и път ще се проведе в Борисовата градина, съобщават организаторите от "Фест тийм". Музикалният ...
Тикер в 15:00 ч.
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за последната му филмова ...
Начало Тонът на времето
3186
Тонът на времето

В изкуството най-важно е да си разпознаваем

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът.  Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации.

| 15 Юли 2025, 09:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
Снимка © DFA

За един артист най-важна е индивидуалността – да си разпознаваем и да изразяваш себе си. Това каза в интервю младият режисьор и илюстратор Иван Томов, чиято първа самостоятелна изложба „Въображаем свят“ може да бъде разгледана в зала „Иван Милев“ в родния му Казанлък.

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът. 

Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Влечение към изкуството има от малък, но първият му академичен досег с него е по време на летен лагер в Кембридж, където решава, че иска да се занимава именно с кино.

Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации. Определя стила си на рисуване като анимиран и цветен и като добър начин да се отворят вратите към изкуството за по-широката публика.

„Моят стил е доста достъпен и лесен за четене и възприемане. Изложбата ми цели да покаже на хората как един млад човек си оформя индивидуалност в рисуването, исках да покажа моя въображаем свят и публиката да види визуалният ми език“, обясни той.

Авторът подчерта, че за него е много важно всеки, който види илюстрациите, да ги тълкува по свой собствен начин.

Моят въображаем свят е хаотичен, цветен, различен, донякъде брутален дори, но най-интересното за мен е как всеки ще го възприеме, коментира Томов. 

В момента Томов ръководи и поредица от творчески ателиета за деца в Художествената галерия в Казанлък.

„Заниманията са напълно безплатни, като някои са по-свободни и креативни, а други са фокусирани върху конкретна тема и теория, с която да предам на децата някакво знание и способности, за да ги използват в творчеството си занапред“, обясни той.

Целта на автора е да насърчи децата да бъдат креативни, да изразяват себе си и да го правят по свой начин. „В днешно време аз мисля, че е много важен стилът на артиста - да се разпознава чия е творбата, искам всеки да е индивидуален. Ако днес 11 деца седнат на масата и имат стил, това за мен означава, че имаме 11 артиста, които правят различни неща и не се съревновават един с друг“ каза той и подчерта, че най-важно е децата да  работят смело и да са уверени в идеите си.

Не искам да им предам някакви конкретни способности и правила, а по-скоро да им предоставя среда за творчество, допълни той. 

Томов изрази мнение, че всичко може да се научи с практиката - ако искаш да рисуваш и ти е хубаво, можеш и сам да научиш себе си.

„Аз съм учил кино, което ме направи знаещ и уверен в сферата, но до известна степен ми предостави и някаква тежест – правя го структурирано, като професия. Като отида на кино, гледам филма по друг начин и донякъде това може да афектира и креативността ми“, каза още той. И допълни, че с рисуването не е имал ограничения, рисува от много малък и обича да го прави, като с това  канализира свои мисли и преживявания в изображения.

Според Иван Томов подобни творчески ателиета и инициативи са важни, защото доближават все повече хора до културата и изкуството.

Той изрази мнение, че в България има много можещи и талантливи хора, но няма достатъчно „будна публика“, която да стимулира творците. Във Великобритания аудиторията е по-масова, много повече млади хора посещават културни институти и събития. Там видях, че е възможно младите хора да се интересуват от култура, смятам, че може и тук да се случи, посочи Томов и отбеляза, че е важно да има повече достъпни и интересни събития.

Това не са първите художествени ателиета в казанлъшката галерия, които Иван Томов ръководи, а в момента артистът подготвя курсове за кино за деца в Академията за таланти в село Розово. Тяхната цел ще е участниците да научат основата и да вземат нещо от неговия опит. 

Томов посочи още, че както в изобразителното изкуство, така и в киното, има автори, от които се е повлиял. Любимият му художник е Йеронимус Бош, но харесва и работата на Ким Джунг Ги, Джордж Кондо, Кийт Харинг, както и на Салвадор Дали.

„Като режисьори харесвам Гай Ричи, Зак Снайдър, Уес Андерсън, макар да имам и любими филми от други режисьори. В режисурата гледам дали мога да разбера чии е филмът по един-два кадъра“, обясни той и подчерта, че харесва автори със силен стил на изразяване, силни тематики и силен усет за камерата. 

Творецът заключи, че в изкуството е важно „да има печат“, да е ясно, че това е направено от даден човек, тъй като живеем в механизиран свят и много от нещата изглеждат фабрично продуцирани и еднакви.

Според него в САЩ и Великобритания киното е огромен бизнес, но бюджетите са вече твърде високи и това „задушава създателите“.

Дигитализацията също намали печалбите в киното и вече има много малко нови авторски неща, все по-трудно е да създадеш нещо ново, посочи той. И допълни, че в Европа е малко по-различно – прави се по-лично, по-драматично, по-душевно кино.

Иван Томов отбеляза, че е имал възможността да види как работят хора от различни държави и континенти и това му позволява да използва разнообразни методики в работата си.

„Интересно ми е, искам да работя навсякъде, но искам да живея в България“, каза още той. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Разказваме за България през най-красивия език - на изкуството
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Маестро, музика!“
Художникът Илиян Колев ще представи изложба живопис в галерия „Средец“
Неиздадена музика на Бионсе е открадната от автомобил в Атланта
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Калейдоскоп
Докато човек чете със сетивата си картина на проф. Сашо Драганов, се формира биорезонанс
Цветни аспекти
Певицата Дани Илиева спечели голямата награда на международен фестивал в Словения
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.